💐 💐 💐 POZNAJ NASZE AKTUALNE PROMOCJE W KWIETNIU - RABATY FERRO / DEANTE / FAREN
Darmowa dostawa od 5 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

JAK URZĄDZIĆ ŁAZIENKĘ DLA STARSZEJ OSOBY?

2024-01-24
JAK URZĄDZIĆ ŁAZIENKĘ DLA STARSZEJ OSOBY?

Wygodna wanna lub prysznic

Najważniejszym elementem łazienki dla starszej osoby jest wygodna wanna lub prysznic. Powinny być one łatwe do wejścia i wyjścia, mieć uchwyty umożliwiające stabilne oparcie, a także antypoślizgowy dno, które zwiększy bezpieczeństwo.

Wygodne sedesy i uchwyty

Sedesy powinny być wyższe niż standardowe, co ułatwi siedzenie i wstawanie. W łazience należy również umieścić uchwyty, które umożliwią osobie starszej utrzymanie równowagi podczas wstawania i siedzenia na sedesie.

Wygodna umywalka

Umywalka powinna być na odpowiedniej wysokości, aby osoba starsza nie musiała się pochylać. Ważne są również uchwyty, które pomogą w utrzymaniu równowagi podczas mycia twarzy i rąk.

Odpowiednie oświetlenie

Łazienka powinna mieć odpowiednie oświetlenie, które ułatwi osobie starszej poruszanie się w niej, a także umożliwi dokładne mycie ciała i higienę jamy ustnej.

Wygodny dywanik

Dywanik w łazience powinien być antypoślizgowy i łatwy do utrzymania w czystości. Dzięki temu osoba starsza nie będzie musiała obawiać się o poślizgnięcie na mokrej powierzchni.

Dostępność leków i produktów higienicznych

Osoba starsza może wymagać stosowania specjalnych leków lub produktów higienicznych. Dlatego ważne jest, aby łazienka była odpowiednio wyposażona w półki lub szafki, w których można przechowywać te rzeczy, a także w łatwo dostępne kosze na pranie.

Montaż uchwytów i poręczy

Montaż uchwytów i poręczy to ważny element urządzenia łazienki dla starszej osoby. Uchwyty powinny być zamontowane w miejscach, gdzie osoba starsza potrzebuje dodatkowego wsparcia, na przykład przy wannie, prysznicu, sedesie czy umywalce. Poręcze natomiast są szczególnie przydatne przy wejściu do łazienki, aby osoba starsza mogła się bezpiecznie poruszać po śliskiej podłodze.

Usunięcie przeszkód

W łazience należy usunąć wszystkie przeszkody, które mogą utrudniać poruszanie się osobie starszej. Należy zrezygnować z dekoracyjnych dywaników, które mogą być śliskie, a także z mebli, które utrudniają swobodne poruszanie się po łazience.

Dostosowanie temperatury wody

Temperatura wody powinna być odpowiednio dostosowana do potrzeb osoby starszej. Zbyt gorąca woda może spowodować oparzenia, a zbyt zimna może wpłynąć negatywnie na zdrowie. W łazience należy zamontować termostatyczne baterie, które pozwolą na precyzyjne ustawienie temperatury wody.

Wyposażenie łazienki w telefon alarmowy

W łazience warto zamontować telefon alarmowy, który umożliwi natychmiastowe wezwanie pomocy w przypadku nagłego zachorowania lub upadku osoby starszej. Urządzenie łazienki dla starszej osoby wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak bezpieczeństwo, wygoda i dostępność potrzebnych produktów. Ważne jest, aby w łazience zamontować uchwyty i poręcze, usunąć przeszkody i dostosować temperaturę wody. Montaż telefonu alarmowego może również zwiększyć bezpieczeństwo osoby starszej. Dzięki tym wskazówkom łazienka będzie funkcjonalna i przyjazna dla osób starszych.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Dziekują za pomoc przy doborze części
2024-03-17
Uszczelka pasuje ale czas oczekiwania na dostawę, jak na obecne czasy - bardzo długo. Brak możliwości wybrania paczkomatu z mapy dla dostarczenia przesyłki.
pixel