BATERIA TERMOSTATYCZNA WANNOWA - DLACZEGO WARTO ZAMONTOWAĆ JĄ W ŁAZIENCE?
Domowe SPA, miejsce, gdzie choć na chwilę uspokoją się myśli, przestrzeń, w której w końcu można pobyć w samotności, słowem: łazienka. Komfort zapewni Wam w niej cisza, wystrój i odpowiednia temperatura. O ile o pierwsze dwa zatroszczyć musicie się sami, o tyle z ostatnim z chęcią Wam pomożemy. Porozmawiajmy zatem o bateriach termostatycznych do wanny.
Nie będzie odkryciem, jeśli powiemy, że nikt nie przepada za nagłymi zmianami temperatury wody podczas kąpieli. Wieczorne chwile w łazience powinny być momentem relaksu! Kiedy jednak z nagle zaczyna płynąć zbyt ciepła (lub - co gorsza - zimna!) woda, odbiera to dużo przyjemności. Gorący strumień może okazać się niebezpieczny i spowodować oparzenia skóry. Chyba nie chcemy do tego doprowadzić, prawda? A już nie chcemy tego zwłaszcza wtedy, gdy kąpiel biorą dzieci, które nie opanowały jeszcze całkowicie obsługi kranu.
Gdzie leży problem?
Do nagłych skoków temperatury wody płynącej z kranu dochodzi z różnych powodów. Dzieje się tak (na przykład) w sytuacji, kiedy ciśnienie wody w instalacji jest niestabilne. Zmiany mogą być związane także z działaniem urządzeń takich jak zmywarka lub pralka. W domach wielorodzinnych powodem bywa również pobór wody przez sąsiadów. Rozwiązanie tego problemu nie jest bardzo trudne – wystarczy zastąpić tradycyjną baterię w wannie baterią termostatyczną. Kosztuje więcej, jednak jest wygodniejsza w codziennym użytkowaniu, a po dłuższym czasie pomaga zmniejszyć wysokość rachunków za wodę. I co najważniejsze - dzięki niej możemy czuć się bezpieczniej.
Jak działa bateria termostatyczna?
Bateria termostatyczna ma możliwość regulacji temperatury wody. Oznacza to, że z kranu płynie wyłącznie ta o ustalonej wcześniej temperaturze – kiedy woda jest zbyt ciepła, termostat zatrzymuje jej dopływ. Użytkownik może więc ustawić temperaturę wody o optymalnej dla siebie wartości i nie martwić się o przykre, a czasem niebezpieczne dla skóry, niespodzianki. Z reguły temperatura strumienia wody jest ustalana na około 38 stopni, jednak termostaty są wyposażone w zakres regulacji od 15 do nawet 60 stopni, więc zadowoleni będą zarówno zwolennicy chłodnych, jak i miłośnicy gorących kąpieli.
Termostat a zużycie wody
Warto wiedzieć, że termostat wpływa także
W czym tkwi sekret?
Elementem baterii termostatycznej jest głowica, która łączy ciepłą i zimną wodę. Głowica termostatyczna robi to bardzo szybko, dlatego już po kilku sekundach możemy korzystać ze strumienia o odpowiadającej nam temperaturze. Proste? I to jak! Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zainstalować tego typu baterię, powiemy tylko jedno - wbudowany termostat nie wpływa na estetykę. Jest niewidoczny.
na mniejsze zużycie wody. To korzyść dla przyrody i portfela. Dzięki temu, że z baterii płynie ta o odpowiedniej temperaturze, nie musimy regulować jej przez kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) kolejnych sekund. W efekcie zmniejszona zostaje ilość niewykorzystanej wody. Nowoczesne termostaty pozwalają uzyskać strumień o właściwej temperaturze praktycznie od razu - najbardziej zaawansowane modele robią to już w sekundę. Wygoda i bezpieczeństwo mogą iść w parze z poszanowaniem natury!