💐 💐 💐 POZNAJ NASZE AKTUALNE PROMOCJE - RABATY FERRO / DEANTE / FAREN
Darmowa dostawa od 5 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

DOMOWE SPOSOBY NA ZATKANY ODPŁYW

2024-02-17
DOMOWE SPOSOBY NA ZATKANY ODPŁYW

Poznając domowe sposoby na zatkany zlewmożna skutecznie poradzić sobie z tym problemem, bez potrzeby korzystania z pomocy hydraulika. Warto działać w chwili, gdy zauważy się już pierwsze oznaki niedrożnego odpływu, aby nie dopuścić do powstania poważnej i kosztownej w naprawie awarii. 

 

Zatkany odpływ w umywalce, wannie i brodziku jest częstym problemem, który pojawia się w domu lub mieszkaniu. Należy pamiętać o tym, że w odpływie regularnie gromadzą się resztki jedzenia, kawałki opakowań, włosy, osady z produktów kosmetycznych, a także piach. Pierwszym symptomem świadczącym o zatkanym odpływie jest wolniejsze spływanie wody, pojawiające się pęcherzyki powietrza w czasie jej spłukiwania, a także charakterystyczne bulgotanie, gdy woda trafia do rur. Znana wielu osobom metoda zapobiegania zatorom w odpływie polega na wykorzystaniu do tego celu środków chemicznych. Z reguły jednak są to silnie żrące i toksyczne związki, mogące powodować trwałe uszkodzenie instalacji sanitarnej i problemy z oddychaniem. Agresywne środki chemiczne są szkodliwe dla środowiska naturalnego, a także mogą powodować uwalnianie się toksycznych oparów. Preparaty w granulkach czy w żelu nie powinny być stosowane obok otwartych źródeł ognia. Wykazują drażniące działanie na skórę, błony śluzowe i narządy wewnętrzne. 

 

Sprawdzone i skuteczne domowe sposoby na zatkany odpływ

 

Zamiast inwestować w agresywną chemię, która ma pomóc w usunięciu zatorów, warto wykorzystać domowe metody na zatkany odpływ w umywalce, w brodziku lub w zlewie. W tym celu można posiłkować się produktami spożywczymi, które powinna posiadać w swojej kuchni każda pani domu. Ekologiczna mikstura, sporządzona z sody i octu jest w stanie poradzić sobie z zatorem, który powstał, zarówno w syfonie, jak i w rurze odpływowej. Najpierw należy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej do odpływu, a następnie powoli wlać ocet i zatkać odpływ korkiem. Mikstura sody oczyszczonej z octem zaczyna intensywnie się pienić. Należy pozostawić ją na mniej więcej pół godziny. W tym czasie trzeba zagotować około jednego do półtora litra wody w czajniku. Gorąca woda powinna skutecznie przepłukać zatkany odpływ. W przypadku, gdy mikstura ocet - soda nie spowoduje całkowitego usunięcia zatoru za pierwszym razem, czynność tę można powtórzyć. 

Wykorzystanie gumowego przepychacza i innych przyrządów do udrażniania odpływu

Skuteczna i polecana przez wiele osób metoda na zatkany odpływ polega także na użyciu gumowego przepychacza. To prosty i zarazem bardzo powszechnie wykorzystywany sposób na odetkanie zlewu lub umywalki. Dostępny w sklepach z gospodarstwem domowym gumowy kielich należy nałożyć na otwór odpływowy, maksymalnie dociskając go do jego powierzchni. Następnie trzeba mocno pociągnąć do góry drewniany drążek. Działanie to wymaga użycia siły fizycznej i musi być powtórzone, co najmniej kilka razy z rzędu. Zasysanie wody i powietrza z pomocą przepychacz do zatkanego zlewu powoduje, że w przewodach odpływowych powstaje różnica ciśnień, a ścieki powstrzymywane przez zator są przepychane dalej, do szerszych rur. Wspaniałą alternatywą dla gumowego przepychacza jest także nowocześniejszy przyrząd w kształcie strzykawki bądź pistoletu z gumową przyssawką na końcu. Jego zasada działania jest analogiczna, jak w przypadku przepychacza, ale użytkuje się go znacznie prościej i wygodniej. Wykorzystanie domowych sposobów na zatkany odpływ w zlewie czy w brodziku jest łatwe i nie wymaga dużych nakładów finansowych. W razie pojawienia się zatorów, warto najpierw wypróbować najprostsze metody. Jeśli nie przyniosą one pożądanego efektu, dopiero wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty - hydraulika.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Bardzo sprawna i szybka dostawa
2024-05-21
Szybko, sprawnie, bez problemów. płatność z inpost pay, dzięki czemu była darmowa wysyłka. Towaru nie używałem, czeka na montaż z całą kuchnia.
pixel