JAK DOBRAĆ KOREK DO UMYWALKI?
Korek – istotny element umywalki
Dobrze dobrany korek zwiększy funkcjonalność łazienki i umywalki. Pozwoli napełnić zlew wodą, co przyda się na przykład podczas sprzątania albo drobnego prania. To oszczędność czasu i pracy, ponieważ nie potrzebujemy dodatkowego naczynia. Jakie rodzaje korków mamy do dyspozycji? Oto kilka popularnych rozwiązań:
- gumowy korek do umywalki – prosty w montażu, niedrogi i uniwersalny, ale często (niestety) nieszczelny;
- korek spustowy – ma formę metalowego sitka z uszczelką i uchwytem, jest prosty w obsłudze i łatwo go wyjąć, najlepiej sprawdzi się jednak w kuchennej umywalce;
- korek automatyczny – obecnie najpopularniejszy mechanizm, w jaki wyposażona jest większość umywalek i wanien, jego mocne strony to prostota obsługi oraz wysoka estetyka.
Jak działa korek automatyczny?
Korek automatyczny zbudowany jest z kilku elementów. Na zestaw składają się: pokrętło, uszczelki, gwint przyłączeniowy oraz grzybek, który służy do blokowania odpływu. Na zewnątrz mechanizmu znajduje się pokrętło, pozostałe części są zamontowane wewnątrz odpływu. Korek automatyczny pasuje do większości aranżacji. Aby zatamować odpływ wystarczy nacisnąć zewnętrzną część korka, a proste urządzenie blokuje odpływ. Utrzymanie tego elementu w czystości także nie stanowi problemu. Popularne korki automatyczne to przede wszystkim modele klik-klak.
Umywalka z przelewem i bez – dobieramy korek
Wiele modeli umywalek łazienkowych ma przepływ, czyli otwór do odprowadzania nadmiaru wody, jednak nie jest to regułą. Przed wyborem korka należy sprawdzić, czy zlew jest wyposażony w przepływ, aby dobrać odpowiedni mechanizm. W umywalce z przepływem montujemy korek z przelewem, aby nie dopuścić do zatrzymywania wody. Z kolei w modelu bez otworu instalujemy korek bez przelewu, żeby nie doprowadzić do zalania przestrzeni pod umywalką.
Korek do umywalki – praktyczne wskazówki
Do wyboru mamy różne tworzywa, z których produkuje się korki do umywalki. Praktycznym rozwiązaniem jest model wykonany z chromowanego mosiądzu, który jest trwały oraz odporny na działanie wody, a w których chrom dodatkowo chroni przed rozwojem bakterii (tych zalet nie mają korki plastikowe). Szczególnie ważnym elementem mechanizmu jest uszczelka. Dobrej jakości uszczelnienie zapewnia wodoodporność i pozwala uniknąć niespodzianek podczas korzystania z instalacji.