💐 💐 💐 POZNAJ NASZE AKTUALNE PROMOCJE - RABATY FERRO / DEANTE / FAREN
Darmowa dostawa od 5 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

JAK DZIAŁAJĄ KOTŁY NA PELLET?

2024-02-17
JAK DZIAŁAJĄ KOTŁY NA PELLET?

Ogrzewanie domu powinno być skuteczne i ekonomiczne. Coraz więcej osób zwraca jednak uwagę również na aspekt ekologiczny i wybiera rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska. Kocioł na pellet to popularny rodzaj ogrzewania wykorzystującego biomasę. Jest dobry dla natury i jednocześnie wygodny w użytkowaniu.

Pellet – ekologiczny materiał opałowy

Pellet jest rodzajem paliwa stałego. Ma formę granulatu, który powstaje z biomasy – odpadów drewna lub pozostałości rolnictwa, takich jak między innymi słoma, trociny, siano lub otręby zbóż. Uznaje się, że najbardziej wartościowy jest pellet drzewny. Ten rodzaj paliwa można wykorzystywać w kominkach i instalacjach grzewczych, stosuje się go w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle. Dostępny jest w różnych odmianach, w zależności od różnych czynników, na przykład składu. Biomasa do użytku w domach nie ma dodatków. Warto wybierać surowiec wysokiej jakości, ponieważ tanie paliwo może uszkodzić kocioł.

Pellet ma szereg zalet:

  • jest ekologiczny, ponieważ powstaje z pozostałości z zakładów przetwórstwa drewna lub rolnictwa, a podczas spalania nie powstają substancje zanieczyszczające powietrze;
  • jest wydajny i zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest wygodny w składowaniu;
  • ma niewielkie rozmiary, co pozwala na automatyczne podawanie granulatu do kotła;
  • docenią go osoby, które lubią wygodę i czystość ponieważ kotły na pellet są proste w obsłudze i wytwarzają małe ilości popiołu.

Zasady działania kotłów na pellet

Kocioł na pellet to sposób, aby łatwo i przy niewielkim nakładzie pracy ogrzać dom. Większość urządzeń tego typu działa automatycznie – wszystko, co musi zrobić właściciel, to ustawić poziom temperatury oraz uzupełnić paliwo. Nowoczesny kocioł na pellet wystarczy włączyć jednym przyciskiem, aby uruchomić palnik i wentylator. Paliwo zostanie podpalone w sposób automatyczny. Za bezpieczeństwo kotła odpowiadają czujnik temperatury oraz zawór wodny. Kiedy wskazania czujnika przekroczą bezpieczny poziom, płomienie zostaną ugaszone, a do kolejnego zapłonu dojdzie, gdy temperatura ustabilizuje się do właściwej wartości.

Czyszczenie kotła na pellet również nie jest problematyczne. Po wypaleniu paliwa dochodzi do wygaszenia, a palnik i ruszt zostają oczyszczone przez wentylator nadmuchowy. Pozostały po spaleniu popiół transportowany jest do popielnika.

Kocioł na pellet wysokiej klasy to spora inwestycja, ale i wygoda, skuteczność, ograniczenie wpływu na środowisko oraz koszty użytkowania porównywalne do tych, które generują kotły na tradycyjne paliwo.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-03
Szybko i sprawnie. Polecam
2024-05-26
Towar zgodny z opisem, dobra cena w porównaniu z innymi sklepami i przesyłka mega priorytetowa. Polecam!
pixel