💐 💐 💐 POZNAJ NASZE AKTUALNE PROMOCJE - RABATY FERRO / DEANTE / FAREN
Darmowa dostawa od 5 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

JAK OBLICZYĆ ZUŻYCIE PALIWA W KOTŁACH NA PELLET?

2024-02-17
JAK OBLICZYĆ ZUŻYCIE PALIWA W KOTŁACH NA PELLET?

Pellet to innowacyjny rodzaj paliwa, który zdobywa wielu zwolenników. Cechuje się wysoką kalorycznością oraz wartością opałową. Co ważne - ma bardzo niską zawartość siarki oraz popiołu i emituje niewielkie ilości spalin – to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy cenią sobie „czystą” obsługę pieca.

Pellet jest wygodny w stosowaniu i nie wymaga dużo miejsca ani specjalnych warunków do przechowywania. Ten najbardziej wartościowy pochodzi z trocin o obniżonej wilgotności, pozostałych po obróbce drewna, choć dostępne jest również biopaliwo z innych tworzyw, na przykład słomy, siana lub otrębów zbóż.

Jakie czynniki wpływają na zużycie pelletu?

Jedną z najważniejszych kwestii, które bierzemy pod uwagę, kiedy decydujemy się na konkretny rodzaj ogrzewania, są jego koszty. Ogrzanie domu to niezbędny wydatek, dlatego warto zrobić dokładną analizę, uwzględniając parametry techniczne budynku oraz potrzeby użytkowników, aby znaleźć metodę ogrzewania o optymalnym stosunku efektywności do kosztów.

Co ma wpływ na zużycie pelletu? Istotne czynniki to między innymi:

  • izolacja – im lepiej izolowany jest budynek, tym mniej paliwa jest potrzebne do jego ogrzania (istotny jest rodzaj zastosowanej termoizolacji, ale również szczelność okien);
  • rodzaj kotła – wydajny model może mieć wyższą cenę, ale w perspektywie czasu ten wydatek przełoży się na regularne oszczędności,
  • ustawienie kotła – urządzenie zamontowane w odpowiednim miejscu będzie działać skuteczniej;
  • jakość pelletu – paliwo dobrego gatunku, na przykład z czystych trocin pali się dłużej, dzięki czemu jest bardziej wydajne i nie ma potrzeby składowania jego większych ilości - wysokiej klasy paliwo nie będzie miało negatywnego działania na kocioł;
  • warunki atmosferyczne – podczas surowej, mroźniej zimy koszty ogrzewania z pewnością wzrosną - miesięczne zużycie pelletu będzie różnić się ze względu na porę roku.

Jak widać, na większość czynników dotyczących zużycia pelletu, poza pogodą, mamy wpływ.

Obliczanie zużycia pelletu

Na zużycie pelletu wpływa kilka czynników, dlatego trudno jest ustalić uniwersalny wzór, który zadziała w każdym przypadku. Dostępne są różnego rodzaju kalkulatory, które pozwalają wyliczyć zużycie paliwa, ale nie powinny być one wyznacznikiem. Warto jednak skorzystać z takiego licznika, choćby po to, aby sprawdzić, jak prezentuje się norma i jak bardzo ilość stosowanego paliwa od niej odbiega. Jeśli różnice są bardzo duże, to możemy skontrolować, który z czynników był w danej sytuacji decydujący.

Podczas obliczeń musimy wiedzieć, jaką powierzchnię użytkową ma ogrzewany dom oraz jaka jest sprawność kotła - w większości urządzeń ten parametr ma wartość 80%. Trzeba też określić stopień izolacji. W słabo izolowanym domu zużyjemy około 3,5 tony paliwa, z kolei w budynku wyposażonym w rozwiązania energooszczędne, możemy potrzebować nawet połowę mniej pelletu. Można przyjąć, że do ogrzania powierzchni 10 metrów kwadratowych zużywa się około 280 kilogramów paliwa, choć ta wartość często odbiega od obliczeń do 20%, w zależności od wymienionych już czynników.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 40 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Bardzo sprawna i szybka dostawa
2024-05-21
Szybko, sprawnie, bez problemów. płatność z inpost pay, dzięki czemu była darmowa wysyłka. Towaru nie używałem, czeka na montaż z całą kuchnia.
pixel