💐 💐 💐 POZNAJ NASZE AKTUALNE PROMOCJE W KWIETNIU - RABATY FERRO / DEANTE / FAREN
Darmowa dostawa od 5 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

KOTŁY NA PELLET DO MAŁYCH KOTŁOWNI - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE?

2024-02-17
KOTŁY NA PELLET DO MAŁYCH KOTŁOWNI - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE?

Ogrzewania może być jednocześnie skuteczne, komfortowe i przyjazne dla środowiska! Rozwiązaniem są kotły na biomasę zasilane paliwem, które jest bardziej ekologiczne od konwencjonalnych źródeł energii. Biomasa to między innymi biogaz, drzewne odpady, etanol lub metanol. Popularnym rodzajem biomasy w formie stałej jest pellet – to właśnie jemu poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Zacznijmy jednak od początku - czym jest pellet?

Pellet jest paliwem stałym. Ma postać granulatu, który powstaje z biomasy – odpadów drzewnych oraz innych „odpadów” rolniczych. Może być stosowany w kominkach oraz w instalacjach grzewczych. Dostępny jest w rozmaitych odmianach, ma też różny stopień spalania, a co za tym idzie - inne zastosowania. Ten przeznaczony do użytku poza przemysłem nie zawiera polepszaczy.

Zaletą pelletu jest jego mały rozmiar, dzięki czemu do wnętrza kotła można dostarczać go w komfortowy sposób. Taki rodzaj paliwa jest także bardzo wygodny w składowaniu (trzeba jednak pamiętać, żeby do spalania stosować pellet dobrej jakości – niskojakościowy surowiec jest mało wydajny i źle wpływa na działanie urządzenia). Chociaż pellet można stosować w każdym kotle, to najbardziej ekonomiczne jest używanie tych specjalnie przystosowanych do tego celu. Co ciekawe palnik pelletowy zamontujemy nawet w kotłach na węgiel lub olej. Wiele osób stosuje ten sposób, aby oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

To również jeden z bardziej "czystych" surowców - podczas spalania nie wytwarza dużo popiołu i może być uzupełniany co kilka dni. Kotły na pellet są proste w montażu, więc są chętnie instalowane w gospodarstwach domowych.

Jak wybrać kocioł na pellet do małej kotłowni?

Przede wszystkim kocioł nie powinien mieć zbyt dużej mocy w stosunku do ogrzewanej powierzchni (zresztą - małą kotłownie urządzamy zazwyczaj wtedy, jeśli do ogrzania mamy niezbyt rozległą przestrzeń). Wbrew pozorom, kocioł o zbyt dużej mocy wcale nie będzie bardziej skuteczny, wprost przeciwnie, ogrzewanie w takim przypadku będzie nieefektywne. Do ogrzania domu o powierzchni do 100 metrów kwadratowych wystarczy moc na poziomie 6 do 8 kilowatów, do 150 metrów kwadratowych warto wybrać kocioł o mocy 10 kilowatów. Kocioł na pellet nie potrzebuje wiele miejsca, jednak trzeba znaleźć dla niego pomieszczenie o wymiarach co najmniej 2 na 3 metry. Nowoczesne kotły na pellet wyposażone są w dodatkowe funkcje (takie jak na przykład zintegrowany palnik wrzutkowy lub kosz na pellet) dzięki którym są praktyczne, a zajmują jeszcze mniej przestrzeni.

Krótkie podsumowanie, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kotła:

  • upewnij się, jaką powierzchnię ma Twój dom/pomieszczenie, które będziesz ogrzewać - pamiętaj, że do ogrzania ok. 100 metrów kwadratowych potrzebujesz kotła o mocy od 6 do 8 kilowatów;
  • wybierz palnik pelletowy funkcją automatycznego czyszczenia jeśli chcesz zachować w kotłowni nienaganny porządek;
  • sprawdź, czy sterowniki pieca można obsługiwać za pomocą GSM - to rozwiązanie doskonałe dla osób, które pracują poza domem;
  • nie bój się zadawać pytań specjalistom - w Hurtowni7 odpowiemy rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i zasugerujemy najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Dziekują za pomoc przy doborze części
2024-04-03
Dobry kontakt, towar zgodnie z opisem.
pixel