💐 💐 💐 POZNAJ NASZE AKTUALNE PROMOCJE W KWIETNIU - RABATY FERRO / DEANTE / FAREN
Darmowa dostawa od 5 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

WYPOSAŻENIE ŁAZIENKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

2024-02-05
WYPOSAŻENIE ŁAZIENKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Codzienne czynności, które dla osób bez problemów z przemieszczaniem się nie stanowią problemu, często okazują się wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Do swojej dyspozycji mają one jednak wiele rozwiązań, które pozwalają im na większą samodzielność i niezależność. Odpowiednio wyposażona łazienka to w tym przypadku konieczność, aby osoby z niepełnosprawnościami, ograniczeniami ruchu oraz starsze mogły wygodnie i bezpiecznie zadbać o higienę.

Bezpieczna i wygodna kąpiel dla osób z niepełnosprawnościami

Najlepszym rozwiązaniem w łazience, z której korzystają osoby z ograniczeniami w ruchu, jest prysznic. Wchodzenie i wychodzenie z wanny jest uciążliwe i grozi upadkiem, a kabinę prysznicową można łatwo przystosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jakie mamy możliwości?

  • płytki brodzik lub kabina prysznicowa wyłożona płytkami zapewnia bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia z prysznica – ważne jest, aby nie ograniczać dostępu niepotrzebnymi barierami;
  • podtynkowa bateria prysznicowa – zajmuje  mniej miejsca niż klasyczna bateria; słuchawka prysznicowa powinna być zawieszona na drążku i łatwo dostępna;
  • krzesełko prysznicowe – składany model zajmuje niewiele miejsca, a jest dużym ułatwieniem dla osoby z ograniczeniami ruchu.
  • uchwyty – do wyboru są drążki o różnej długości, przeznaczone dla osób prawo- i leworęcznych.

Jaka toaleta dla osób z ograniczeniami w ruchu?

Sedes, z którego będzie korzystać osoba z niepełnosprawnościami, powinien być zawieszony wyżej, niż standardowo. Zalecana wysokość w tym przypadku to około 50 centymetrów. Większą wygodę korzystania z sedesu zapewni również przedłużona misa. Deska także powinna mieć właściwy kształt z przydatnymi dla osób z niepełnosprawnościami wycięciach oraz być solidnie osadzona. W pobliżu sedesu warto zamontować uchwyty. Najczęściej są one mocowane do ściany, ale przy słabej konstrukcji lepiej sprawdzą się uchwyty przytwierdzone do podłogi.

 

Umywalka – jaką wybrać?

Kolejnym ważnym elementem w łazience jest umywalka. Jeśli z pomieszczenia korzysta osoba przemieszczająca się na wózku, należy wybrać szeroką misę, o płaskim dnie i profilowanych krawędziach. W umywalce dla osób z niepełnosprawnościami szczególnie dobrze sprawdzają się dwie technologie:

  • bateria umywalkowa z uchwytem lekarskim, którą wystarczy w dowolny sposób poruszyć, aby otworzyć strumień wody,
  • bateria z fotokomórką.

Istnieją również urządzenia z opcją regulacji temperatury wody (chroniące przed poparzeniem). Urządzenia stosowane w łazience dla osób z niepełnosprawnościami powinny cechować się jakością, potwierdzoną przez atesty i certyfikaty. Dobrze jest korzystać z produktów renomowanych i sprawdzonych marek.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 8 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Dziekują za pomoc przy doborze części
2024-04-03
Dobry kontakt, towar zgodnie z opisem.
pixel